Mobilności uczniów
Students' mobilities

LTT inCroatia 1st-5th October 2018

Wizyta w Chorwacji

W dniach 1 - 6 października 2018 uczestnicy projektu Erasmus+ "Już dziś zaplanuj swój sukces" z naszej szkoły odwiedzili placówkę partnerską w Chorwacji. Celem wizyty było pozyskanie nowych umiejętności przydatnych w dalszym kształceniu i na rynku pracy, integracja grup międzynarodowych, oraz doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.

W poniedziałek 1 października polscy i łotewscy uczestnicy projektu zostali uroczyście powitani przez panią dyrektor chorwackiej szkoły goszczącej Mirjanę Torer, koordynatora projektu panią Maję Sokač, oraz nauczycieli i uczniów Osnovna Skola Titusa Brezovackog       w Zagrzebiu. Następnie nastoletni goście z Polski i Łotwy mieli możliwość zwiedzenia szkoły     w towarzystwie swoich chorwackich rówieśników. Potem odbyły się zajęcia "przełamujące lody" integrujące zespoły z Polski , Łotwy i Chorwacji. Po krótkiej przerwie zaczęła się lekcja języka chorwackiego, w ramach której polscy i łotewscy goście mogli opanować podstawowe słowa   i zwroty po chorwacku oraz nauczyć się nowej wersji piosenki "Panie Janie" w języku gospodarzy. Następnie wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach dotyczących kręcenia filmów dokumentalnych. Kolejnym punktem programu tego dnia były warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie tworzyli tradycyjne chorwackie pamiątki z drewna.  Po obiedzie delegacje z Polski i Łotwy zwiedzały Stare Miasto w Zagrzebiu. W czasie wycieczki z przewodnikiem uczestnicy mieli możliwość obejrzenia najważniejszych zabytków Zagrzebia oraz zapoznania się  z jego historią i tradycjami.

We wtorek 2 października odbyła się edukacyjna wycieczka do Zagorje. Pierwszym jej punktem był Park Nauki Oroslavje. Na terenie parku znajduje się wiele urządzeń, dzięki którym uczniowie mogli poznać jak działają podstawowe prawa fizyki. Potem uczestnicy projektu wybrali się do Skansenu gdzie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o tym jak wyglądało codzienne życie w dawnej chorwackiej wiosce. Po zjedzeniu pysznego, tradycyjnego, chorwackiego obiadu wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Neandertalczyka w miejscowości Krapina. Multimedialna ekspozycja muzeum jest ciekawa       i zrobiła naprawdę duże wrażenie na zwiedzających. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia było niesamowite Heli Center Toplice. Centrum zostało specjalnie zaprojektowane, zbudowane i wyposażone zgodnie ze standardami najwyższej jakości dla załóg śmigłowców    i personelu technicznego. Dzisiaj Heli Center Toplice to ekskluzywne centrum w Europie,         w którym zainstalowany jest symulator lotu pełnym M-17 (FFS). Podczas pobytu w Heli Center uczniowie wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją o historii powstania helikopterów jednak kluczowym punktem tej wizyty były loty symulatorami helikopterów.

W środę 3 października uczestnicy projektu rozpoczęli od zwiedzenia fabryki wyrobów cukierniczych Kraš. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się czekolada      oraz po zwiedzeniu zakładu mieli możliwość degustacji słodkich przysmaków. Następnym punktem wycieczki tego dnia było zoo w Zagrzebiu gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się wielu informacji nie tylko o mieszkających tam zwierzętach, ale także o pracy ich opiekunów. Potem wszyscy udaliśmy się do muzeum iluzji, w którym nasze umysły płatały nam figle,          a z pozoru zwykłe rzeczy okazywały się magiczne.

W czwartek 4 października uczestnicy projektu Erasmus + wzięli udział wycieczce do Plitvic. Znajduje się tam założony w 1949 roku Park Narodowy Jezior Plitvickich. Park ten został umieszczony na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.      Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Malowniczo usytuowana dolina z turkusowymi jeziorami, krystalicznie czystą wodą                      i pływającymi w niej rybami zrobiła na nas niesamowite wrażenie. 

W piątek 5 października uczniowie podzieleni na grupy międzynarodowe brali udział                w warsztatach kulinarnych, podczas których mieli okazję poznać przepisy kilku chorwackich potraw oraz przygotować je samodzielnie. Po degustacji potraw i krótkiej przerwie odbyły się warsztaty " Jak zamienić pasję w zawód?". Uczestnicy projektu wspólnie zastanawiali się nad tym, jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania poszczególnych profesji, jakie wykształcenie należy zdobyć ,aby móc wykonywać wymarzony zawód oraz jakie wymagania    i możliwości stawia przed nami obecny rynek pracy. Ostatnim punktem programu tego dnia były warsztaty dotyczące montażu i tworzenia filmów. Uczniowie poznali niektóre programy służące do tego celu, a następnie wykorzystując przedstawione na zajęciach techniki tworzyli własne filmy z pobytu w Chorwacji. Pod koniec warsztatów międzynarodowe zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy. Wszyscy uczestnicy warsztatów uznali je za bardzo ciekawe i przydatne.

Wyjazd do Chorwacji był niezwykle udany a zebrane doświadczenia pozwolą uczniom biorącym w nim udział lepiej zaplanować swoją przyszłość.

LTT in Latvia 7th-11th May


WIZYTA NA ŁOTWIE

W ramach projektu Erasmus+ "Już dziś zaplanuj swój sukces" w dniach 6 - 12 maja odbył się wyjazd uczniów naszej szkoły do partnerskiej placówki na Łotwie. Wczesnym rankiem udaliśmy się na lotnisko w Warszawie, skąd polecieliśmy do Rygi. Ze stolicy Łotwy dojechaliśmy do Kandavy, gdzie poznaliśmy goszczące nas rodziny, które już w niedzielę przygotowały dla naszych uczniów wiele atrakcji i wycieczek. Zajęcia rozpoczęliśmy                  w poniedziałek, a tak wyglądały poszczególne dni naszej wizyty:

  • 7.05 - Rano spotkaliśmy się w Kandavas Internatvidusskola na zajęciach integrujących. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić placówkę wraz z internatem. Łotewscy uczniowie nauczyli nas podstawowych słów i zwrotów w swoim języku podczas zorganizowanej specjalnie przez nich lekcji. Lubiący eksperymentować w kuchni mogli przygotować        dla całej grupy tradycyjny obiad w ramach kursu kulinarnego. Reszta uczniów udała się    na warsztaty, podczas których samodzielnie wykonywali pamiątki. Po degustacji tworzyliśmy plakaty prezentujące nasze państwa. Zwieńczeniem dnia były zajęcia relaksacyjne  z wykorzystaniem ciepłego piasku.
  • 8.05 - We wtorek udaliśmy się do parku przyrody Tervete. Spacerowaliśmy krętymi leśnymi ścieżkami, malowniczymi mostami, mijając drewniane rzeźby i domki, które - jak się okazało - ukazują bohaterów dzieł znanej łotewskiej pisarki Anna Brigadere. Po obiedzie udaliśmy się do Pałacu Rundale, który jest najbardziej efektownym zabytkiem sztuki barokowej na Łotwie. Zachwyciły nas wspaniałe wnętrza i olbrzymi kolorowy ogród            z fontanną.

9.05 - W tym dniu braliśmy udział w kreatywnych warsztatach technologicznych rozwijających predyspozycje przydatne na rynku pracy, takie jak: nieszablonowe myślenie, pomysłowość, współpraca, język programowania, myślenie techniczne. Dzięki współpracy w międzynarodowych grupach mogliśmy doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Po południu udaliśmy się do fabryki czekolady gdzie każdy z uczestników miał okazję samodzielnie wykonać czekoladowy smakołyk. 

  • 10.05 - Czwartek rozpoczął się spacerem po Kandavie oraz wizytą w Technikum Rolniczym. Tamtejsi uczniowie opowiedzieli nam o przygotowaniu do wybranego przez siebie zawodu (mechanik, elektryk, pracownik hotelu). Podczas zwiedzania Centrum Młodzieżowego dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca animatora kultury. Po południu uczestniczyliśmy      w "Dniu Tańca" - cyklicznej imprezie organizowanej przez szkołę goszczącą. Obejrzeliśmy występy uczniów i rodziców prezentujących tańce z różnych stron świata. Następnie        do późnych godzin bawiliśmy się na dyskotece.
  • 11.05 - Ostatnim punktem programu była wycieczka do Rygi. Odwiedziliśmy Amerykańską Ambasadę. Tu dowiedzieliśmy się dużo o pracy żołnierza i przedstawiciela dyplomatycznego. Po obiedzie i krótkim odpoczynki udaliśmy się na spacer po Starówce. Mieliśmy również okazję podziwiać Bałtyk z "drugiej", łotewskiej strony w malowniczym nadmorskim kurorcie Jurmali.

Po aktywnie spędzonych dniach nadszedł czas pożegnania i powrotu do Polski. Wyjazd był niezwykle udany. Oprócz programu przygotowanego przez szkołę braliśmy udział w różnych atrakcjach zorganizowanych przez rodziny goszczące, m.in.: wyjazdy nad morze, malownicze wodospady, do aquaparku, pikniki, jazda konna, spacery po okolicy. Wymiana stała się okazją    do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni, zostanie w naszych sercach i pamięci na długo. 

LTT in Poland 22nd - 26th January


W dniach 22 - 26 stycznia 2018 roku gościli u nas uczniowie pochodzący z Łotwy i Chorwacji wraz z opiekunami. Powyższa wizyta związana była z realizowanym w naszej szkole projektem Erasmus+ "Już dziś zaplanuj swój sukces". Jej głównymi celami była integracja młodzieży oraz rozwijanie umiejętności językowych i kreatywności. A tak młodzież spędzała poszczególne dni:

22 stycznia, poniedziałek

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się powitaniem gości oraz zajęciami integrującymi, na których uczniowie mogli się poznać. Podczas tego spotkania młodzież przedstawiła swoje zainteresowania i umiejętności. Następnie wszyscy udali się na spacer po szkole, która podobała się międzynarodowym gościom. Po powrocie do sali uczniowie przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje o własnych krajach, miastach i szkołach. Po obiedzie grupy projektowe udały się na dłuższy spacer ulicami Łęcznej, który stał się okazją do wspólnych zdjęć. Kolejnym zadaniem była konkurencja plastyczna polegająca na stworzeniu okładki książki o sobie. Ten nietypowy sposób autoprezentacji miał rozwinąć kreatywność młodych ludzi. Podsumowaniem pierwszego dnia był Quiz "Zgadnij, o kim mowa?" (sprawdzenie, czy uczniowie poznali się nawzajem).

23 stycznia, wtorek

Drugiego dnia w godzinach rannych wszyscy udali się na wycieczkę do Lublina. Zwiedzanie zaczęło się od Izby Drukarstwa "Dom snów", gdzie można było poznać techniki druku, pracę drukarza, zecera oraz historię i osiągnięcia drukarstwa lubelskiego. Atrakcją był pokaz czerpania papieru oraz własnoręczny wydruk. Następnie wszyscy udali się do Archikatedry Lubelskiej, zwiedzili tam barokową Zakrystię Akustyczną, skarbiec i krypty. Dzięki połączeniu kilkunastu staromiejskich piwnic mogliśmy poznać prawie 280 - metrową Lubelską Trasę Podziemną. Kolejnym punktem programu było Muzeum Lubelskie, jego wizytówka, czyli Zamek Lubelski, Kaplica Świętej Trójcy oraz romańska wieża Donżon. Uczniowie wraz z opiekunami czas wolny spędzili w centrum handlowym "Felicity".

24 stycznia, środa

Tego dnia uczniowie zaczęli pracę od krótkich zajęć integrujących. Następnie obejrzeli film na temat kreatywnego myślenia, stał się on okazją do wielu ćwiczeń. Najwięcej czasu zajęła młodzieży gra terenowa w szkole. Uczniowie zostali podzieleni na cztery międzynarodowe grupy. Każda z nich otrzymała pozornie łatwe zadanie: odgadnąć nazwę zawodu na podstawie wskazówek. Uzyskanie każdej z nich wymagało jednak rozwiązania często bardzo skomplikowanych zagadek, zrobienia odpowiednich zdjęć czy nakręcenia krótkiego filmu. Uczestnicy gry mieli okazję doskonalić umiejętności językowe, rozwinąć zdolności posługiwania się narzędziami TIK oraz kreatywne myślenie. Najszybsza grupa otrzymała słodkie upominki, a nagrodą dla wszystkich była doskonała zabawa. 

25 stycznia, czwartek

Czwartek rozpoczął się grami rozwijającymi kreatywność i logiczne myślenie. Była to
kolejna okazja do zintegrowania się oraz sprawdzenia swoich zdolności językowych. Tego
dnia odbyła się coroczna Parada Postaci Literackich i Filmowych, goście mogli obejrzeć
barwny korowód oraz bawić się z "przebierańcami" w małej hali przy dźwiękach muzyki.
Opiekunki każdej grupy projektowej wybrały również najlepszą okładkę książki o samym
sobie. Nagrody otrzymali: Kamila Bąk z Polski, Antonija Horvat z Chorwacji oraz Kristiãns
Anderson z Łotwy. Nagrodę dostała również zwyciężczyni konkursu na Logo Projektu -
Emilija Millere. Wieczorem wszyscy udali się na dyskotekę karnawałową, która poprzedzona
była słodkim poczęstunkiem. Młodzież tanecznym krokiem rozeszła się do hotelu i domów.

26 stycznia, piątek

Atrakcją ostatniego dnia pobytu była wycieczka do Warszawy. Pierwszym punktem
programu było założone w 1952 roku Muzeum Olimpijskie. Jego zbiory liczą ponad 45
tysięcy eksponatów: medali, pucharów, sztandarów, fotografii, strojów i sprzętu sportowego
oraz filmów. Goście mogli poznać sylwetki olimpijczyków oraz rozwój poszczególnych
dyscyplin. Następnie wszyscy udali się do budynku Telewizji Polskiej S.A., gdzie zwiedzili
sale telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz muzeum. Później autokar zawiózł grupę na
Starówkę, można było spacerować, kupić pamiątki i podziwiać architekturę. Na koniec wycieczki młodzież dotarła do Centrum Nauki "Kopernik", gdzie dzięki zaawansowanym technologiom i multimediom oraz wynalazkom poznała tajniki nauki.
Pobyt gości z Chorwacji i Łotwy szybko dobiegł końca. Był niezwykle udany,
pouczający i pełen atrakcji. Trudno było się rozstać, dlatego pojawiły się łzy. Wszyscy cieszą
się, że następne spotkanie już w maju.